امروز یکشنبه 4 تیر 1396  

موضوعات سایت

تابلوی اعلانات


توجه :
استفاده از مطالب سایت معمارجون- در سایت و وبلاگهای دیگر- با ذکر منبع بلامانع می باشد لیکن استفاده از مطالب اختصاصی اینچنین نبوده و احتیاج به اجازه کتبی از مدیریت سایت دارد و در صورت مشاهده هرگونه استفاده از مطالب و رعایت نکردن نکات مطرح شده، برابر مقررات قانونی اقدام می گردد.


لطفا جهت حمایت از سایت خودتان به فیسبوک ما در آدرس زیر رفته و لایک نمایید.
https://www.facebook.com/MemarjoonPage


کانل تلگرام سایت معمارجون به آدرس زیر افتتاح شد، به ما بپیوندید.
https://www.telegram.me/memarjoon

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
کاربران محترم توجه داشته باشند که پسورد اکثر فایلها www.memarjoon.com است و باید این پسورد را تماما با حروف کوچک و بصورت دستی وارد نمایید. لطفا از ارسال گزارش خرابی بی مورد اکیدا خوداری کنید.
---
مجموعه های معمار
Architect Collection
دانلود کتاب معماری راسم بدران - The Architecture of Rasem Badran

راسم بدران معمار فلسطینی اردنی در بیت المقدس ، سال 1945 به دنیا آمد. وی پرچم دار معماری معاصر عرب و یکی از برجسته ترین رهبران فکری معماری معاصر عربی و بین المللی است او فرزند هنرمند فلسطینی جمال بدران است. وی معماری عربی را با آثاری که در معماری اسلامی عربی انجام داد اعتلا بخش.  او معماری خود را در بسیاری از کشورهای عربی انتشار داد، از جمله اردن، عربستان سعودی، قطر، سوریه و لبنان. افتخارات بسیاری نیز کسب نموده است مانند جایزه آقا خان در معماری اسلامی . او در حال حاضر رئیس هیات مدیره دار العمران در عمان است.

تاریخ انتشار : 1391/9/10


دانلود کتاب رنگهای نور کم، تادائو آندو - Tadao Ando - The Colours of Light Low

تادائو آندو در 13 اكتبر 1941 ميلادي در اوزاكاي ژاپن ديده به جهان گشود، در سالهاي 69-1962 م . تعاليم خود آموخته و غير آكادميك خود را به عنوان يك معمار با سفرهاي آموزشي به اروپا، آمريكا و آفريقا و مطالعه بر روي خانه هاي فرانك لويدرايت و كارهاي مدرنيسم قديمي (كلاسيك) تكميل كرد. افزايش كمي آثار او در سطح معماريهاي مسكوني، كليساها، موزه ها و مجتمع هاي تجاري بزرگ، و … با تكيه اي مداوم و تقريباً انحصاري بر ساختارهاي بتن مسلح بزرگ و نمايان است كه عظمت را در معماري او فزوني مي بخشد. او واسطه اي ميان شرق و غرب است، و بتن را ـ با اينكه از مواد جدايي ناپذير جنبش مدرن اروپاست ـ در جهت نشاندادن زيبايي شناسي شرقي به كار مي برد. اولين تمرين معماريش را در سال 69 م . در اوزاكا آغاز كرد و تاكنون بيش از صد و پنجاه پروژه معماري را طراحي كردهاست. او از با نفوذ ترين معماران پست مدرن نسل دوم ژاپن محسوب مي شود. توجه عمده وي بر تفليق فرمهاي مدرن با مفاهيم و شيوه هاي سنتي ژاپن استوار است ؛ به بيان دقيق تر، هدف او تغيير معناي طبيعت از گذرگاه معماري است. مصالح معماري آندو، بتن خام، خورشيد، آسمان، سايه و آب است يا به عبارت بهتر، فضا. تأكيد او بر اين نكته است كه استفاده كنندگان از بنا بايد طبيعت را تجربه و احساس كنند و اينها همه ريشه در سنت منطقه اي زيستگاه او ـ كانزايي ـ دارد. عناصر اصلي و متناقص معماري آندو عبارتند از نظم، مردم و احساسات انساني. او در معماريخود، به گونه اي متضاد آنها را با هم ارتباط مي دهد و ميان آنها تفاهمي ايجاد ميكند: فرم در برابر فرم و فضا، داخل در برابر خارج و طبيعت در برابر هندسه .آندو از جذابيت فرم صرفنظر كرده و بر جذابيت فضا تأكيد مي ورزد. او اعتقاد دارد كه فرم، از تأثير فضايي مي كاهد و در نتيجه، جذابيت معماري را محدود مي كند. به اعتقاد او، ارحجيت دادن به فرم به معناي ارجحيت دادن به حس بينايي در ميان پنج حس و عدم توجه به عمق فضايي است. در نتيجه او درپي نفي فرم به مفهوم به كارگيري فرمهاي ساده و انكار ساده و انكار فرمهاي پيچيده است. معماري او، معماري نفي و انكار است. او جامعه مدرن و جهاني بودن را نفي مي كند. اولين چيزي كه آندو نفي كرده، مفاسد جامعه مدرن وارزشهاي آن است. آندو راحتي مدرن را نفي كرده، تلاش ميكند ارتباط پويايي با جهان برقرار كند. او راحتي را از معماري خود دور مي كند و بهجاي آن امكان حضور انسان و طبيعت را در كالبد معماري اش فراهم مي سازد.

او كارهاي متعددي تاكنون انجام داده است كه 8 اثر برترش كه اهداف و تفكرات او را به خوبي جلوه گر مي سازند را نام می بریم:
- نمازخانة كوه روكو (كليساي باد)
- كليساي روي آب
- كليساي نور
- معبد آب
- خانه Raw
- مجتمع تجاري تايمز
- پروژه ناكانو شيما
- موزه نائو شيما

تاریخ انتشار : 1391/9/10


دانلود کتاب تسچن سانتیاگو کالاتراوا - Santiago Calatrava

معمار ، هنرمند و مهندس سانتیاگو کالاتراوا در ۲۸ جولای ۱۹۵۱ در شهر والنسیای اسپانیا دیده به جهان گشود کالاتراوا یک نام اشرافی متعلق به اشراف زاده ها و ملاک های قرون وسطی می باشد . سانتیاگو کالاتراوا مصمم شد تا ادامه تحصیلات تکمیلی خود را در رشته Civil engineering در موسسه فدرال تکنولوژی شهر سوئیس در سال ۱۹۷۵ پیگیری نماید. مدرک دکترای خود را در سال ۱۹۷۹ در این رشته دریافت کرد در همان زمان با همسر خود که دانشجوی حقوق در دانشگاه زوریخ ازدواج کرد. بعد از اتمام تحصیلاتش به عنوان دستیار در موسسه فدرال تکنولوژی مشغول بکار شد و شروع به قبول مسئولیت پروژه های کوچک مهندسی از قبیل طراحی سقف یک کتابخانه یا بالکن یک منزل شخصی نمود. اول طرح موفق او در سال ۱۹۸۳ طراحی و ساخت ایستگاه قطار Stadelhofen در شهر زوریخ بود. شهری که دفتر کار او در آنجا واقع شده بود. در سال ۱۹۸۴ سانتیاگو کالاتراوا پل Bach de Roda را برای بازیهای المپیک بارسلونا طراحی کرد و این آغازی بود برای شهرت جهانی او در طراحی و ساخت پل ها شگفت انگیز و در میان دیگر پل ها چشمگیر و جالب او می توان از پل Alamillo و پل Viaduct و پل Volantin در شهر بیلبائو و ایستگاه مترو والنسیا را نام برد. زیبا. از دیگر کارهای بزرگ وی می توان به مرکز خرید تورنتو (۱۹۹۲ – ۱۹۸۷) ، ایستگاه راه آهن لیسبون ( ۱۹۹۸ – ۱۹۹۳) و طرحی برای کلیسای جامع سنت جان در شهر نیویورک که هیچگاه اجرا نشد اشاره نمود.

تاریخ انتشار : 1391/9/9


دانلود کتاب آثار ریچارد میر - Richard Meier

ریچارد میر، معمار نیویورکی ، یکی از اعضای "New York Five" بود که به واسطه نمایشگاه ۱۹۶۹ در موزه هنر مدرن به کسب برتری نائل شد. اعضای دیگر این گروه مایکل گریوز، پیتر آیزنمن ، چارلز گواتمی و جان هیداک بودند. تمامی طراحی ها خانه هایی عموماً از چوب بود که به روش لوکوربوزیه و سبک مدرن بین المللی پیش از جنگ طراحی شده بودند. در همه ساختمانها خصوصاً طرح میر برتری رنگ سفید کاملا غالب نمایش داده شده که به خلوص و بی نقصی این سبک کمک می کند. اعضای گروه پنج خیلی زود از هم جدا شدند اما نمایشگاه به ماموریتهای بزرگتر بعدی هدایت شد که در مورد میر در تعدادی از موزه های معتبر همچون: "High Museum of Art" در آتلانتا – جورجیا (۱۹۸۳) و "Getty Center" در لس آنجلس (۹۷-۱۹۸۴) به اوج خود رسید تا اینکه در انتهای قرن بیستم او تبدیل به یکی از موفقترین معماران بین المللی شد.

تاریخ انتشار : 1391/9/9


دانلود کتاب آدولف لوس و لوکوربوزیه از سال 1919 تا 1930 - Raumplan vs Plan Libre - Loos & Le Corbusier

هر مقایسه ای بین لوس و لوکوربوزیه جالب است. در این کار بین هر دو معمار تنش خلاقی است و نگرشهایی خاص وجود دارد. یک طرف، استقلال را به معنای معماری می داند . در طرف دیگر، معمار تلاش می کند، اثر را به بطن خود ربط داده و در این زمینه اغلب با هم همپوشانی دارند. برای لوس، چهارچوب کار ،سنتی اجتماعی تعیین می شود.
در مورد لوکوربوزیه، تقسیم کار بین طراحی و اجرا تشکیل هسته اصلی فرایند معماری است و ابزار تحقق آن در شرایط استفاده از فن آوری های جدید فرموله شده است. طراحی در فضایی آزاد آنچه در اصل در سال 1987 منتشر شده است نسخه ای تجدید نظر شده و به روز شده در شایستگی های مربوط به دو غول معماری مدرن است.

تاریخ انتشار : 1391/9/9


دانلود کتاب لوکوربوزیه از 1910 تا 1965 میلادی - Le Corbusier 1910-65

هیچ یک از معماران معاصر تأثیر قابل مقایسه ای با لوکوربوزیه درشکل دادن به معماری مدرن نداشته و این تأثیر نه فقط به دلیل خلاقیت هنری لوکوربوزیه به مثابه یک نقاش، یک مجسمه ساز، یک طراح و یک معمار، بلکه به دلیل سهم عظیم وی به مثابه یک روشنفکر و یک نویسنده پرتوان بود که می توانست پنداره های هنر خود را نه فقط در شکل تجسمی، بلکه به صورت افکاری روشن به بیان ادبی درآورد و از آن طریق بر گروهی از مخاطبان که در حوزه ای بسیار گسترده تر از معماری قرار می گرفتند، منتقل کند.
لوکوربوزیه مهمترین فضیلت معماری مدرن را درسادگی و کاربردی شدن آن می دانست. این سادگی را با شاخص هایی کاملاً مادی همچون استفاده از سطوح صاف بدون بار تزئینی، پنجره های گسترده و نورگیر، ... در نظر می گرفت و این امر را از واحد مسکونی به شهر تعمیم می داد. مسأله  لوکوربوزیه در واقع آن بود که میان زندگی فردی و زندگی جمعی سازشی بوجود آورد که آن را در طراحی شهرک های مسکونی خود متبلور ساخت. جائیکه یک واحد مسکونی در واقع جزئی از یک کل بزرگ و هماهنگ بود.

تاریخ انتشار : 1391/9/9


دانلود کتاب آثار لوکوربوزیه - Le Corbusier

لوکوربوزیه (متولد 6 اکتبر 1887) با اسم مستعار چارلز ادوارد ژان نرت - گریس است . او یک معمار معروف بود که با سبکی که امروزه سبک بین المللی نامیده می شود به همراهی لودویگ میس وندر روه ، والتر گروپیوس و تئو وان داربورگ کار می کرد . او همچنین در طراحی مبلمان دستی داشت .
لوکوربوزیه در لشودفوند، شهر کوچکی در شمال غربی سوئیس ، در نزدیکی مرز فرانسه متولد شد . لوکوربوزیه علاقه ی زیادی به هنرهای بصری داشت و نزد شخصی به نام چارلز لپلاتنیه ، که معلم یک مدرسه ی هنرهای زیبای محلی بود و خود در بوداپست و پاریس درس خوانده بود ، به آموختن مبانی هنر پرداخت . اولین خانه هایی که او طراحی کرد در لشودفوند و متعلق به خود وی بودند ، مانند ویلا فالت، ویلا شوآب و ویلا ژان نرت ( این خانه ی آخر را برای پدر و مادرش ساخته بود) . این خانه ها یادآور سبک معماری رایج ، منطبق بر طبیعت کوه های بومی در آن منطقه ، یعنی رشته کوه های آلپ بودند .

تاریخ انتشار : 1391/9/9


تــبــلــیــغــات


ابربرچسب ها
آخرین مطالب
معمارجون را در گوگل محبوب کنید.